Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się kiedykolwiek zwrócić się do szkolnego psychologa?

Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się kiedykolwiek zwrócić się do szkolnego psychologa? Pewnie wielu rodziców odpowiedzą na to pytanie mniej więcej tak: “Na szczęście nie”. Ale na próżno… Stanowisko nauczyciela-psychologa została włączona w zakres stanowiska pracowników pedagogicznych dość dawno, około 20 lat temu. Dziś psycholog jest w wielu szkołach, a w niektórych placówkach oświatowych nawet niestandardowe usługi pomocy psychologicznej, gdzie za darmo mogą korzystać zarówno dzieci, jak i rodzice. Jednak, mimo to, rodzice do tej pory nie rozumieją, kim jest ten, psycholog szkolny, i uważają, że do niego trzeba iść tylko w przypadku, jeśli dziecko coś jest nie w porządku z psychiką. Postanowiliśmy obalić ten mit i opowiedzieć o tym, co może być przydatne, psycholog szkolny każdemu dziecku.
Podstawowe zasady pracy psychologa szkolnego

W pierwszej kolejności, szkolny psycholog to specjalista, który koniecznie musi mieć wyższe wykształcenie psychologiczne, i do niego w pierwszej kolejności obowiązują zasady kodeksu Etycznego psychologa.

Zgodnie z kodeksem, wszelkie informacje o uczniach powinny być przechowywane w sejfie u szkolnego psychologa, do którego dostęp jest tylko u niego, a on nie ma prawa ujawniać informacje osobom trzecim. Wyjątek stanowi informacje o niezgodnych z prawem działaniach: jeśli psychologa staje wiadomo o zbrodni lub przygotowaniu do przestępstwa, jest on zobowiązany poinformować o tym organy ścigania.

Ponadto psycholog ma obowiązek informowania klienta (w przypadku psychologa szkolnego — uczeń) o wynikach każdego badania, które zostały przeprowadzone.

Jeszcze jedna ważna zasada, którą powinien kierować się psycholog szkolny — zasada sprawiedliwości. Zadaniem specjalisty — słuchać różne, czasami sprzeczne, opinie i grzebania w nich. Główną zaletą tej zasady polega na tym, że psycholog nie jest zainteresowany w rozwiązaniu konfliktu na czyjąś korzyść — patrzy na sytuację z boku i neutralny należy do poufnych informacji. Psychologowie odbywają się specjalnie szkolenie, w wyniku którego są w stanie tworzyć atmosferę zaufania i znaleźć kontakt z każdym klientem, nawet najbardziej skomplikowane.
Co psycholog może pomóc dziecku?

Do psychologa warto zwrócić się w każdej sytuacji, dotyczących ucznia i jego rodziny. Szkolny psycholog może pomóc z pytaniami doradztwa zawodowego, z rozwiązaniem problemów w rodzinie, w międzyludzkich relacjach, z nauką itp. Jednak nie należy postrzegać szkolnego psychologa wyłącznie jako specjalisty, który pracuje z problemami dzieci. Jego rola pozytywna — pomaga dziecku bezboleśnie przejść etapie socjalizacji i odkryć swój potencjał.

Pracować z dziećmi psycholog zaczyna jeszcze do szkoły: bierze udział w opracowywaniu programu badań przyszłych pierwszaków, może prowadzić z nimi rozmowy kwalifikacyjnej, zidentyfikować stopień gotowości do szkoły i dać rodzicom przydatne wskazówki.

Sponsor wpisu: Sklep Banaby, który ma w swojej ofercie produkty takie jak łóżeczka dla dzieci i również materace dla dzieci. Polecamy sklep Banaby.pl